logologo

WIELOKULTUROWY SPISZ

data dodania: sobota 26 listopada 2022

WIELOKULTUROWY SPISZ

Dnia 28 września 2022 roku nasze przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć we wspaniałym muzycznym spotkaniu zorganizowanym w ramach Klubu Małego Muzyka. Koncert zatytułowany był "Spisz- kraina wielu kultur".

Dowiedzieliśmy się, że Spisz to region historyczny, który znajduje się na południu Polski - w Centralnych i Wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Dla dzieci była to również idealna okazja, aby poznać nową kulturę - góralską. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają odświętne stroje noszone przez mieszkańców tej krainy. Kobieta zakłada kabotek, czyli uroczystą bluzkę oraz piękną czerwoną spódnicę ze złotymi haftami. Dodatkiem do tego ubioru jest zapaska, czyli fartuch noszony na spódnicy, wiązany z tyłu w pasie. Uwagę dzieci zwróciły zjawiskowe czerwone korale na szyi góralskiej kobiety, które świadczą o bogactwie. Natomiast mężczyzna zakłada kamizelkę z futra owcy oraz portki ozdobione parzenicami - specjalnymi haftami, a do tego ciężki pas - o jego wadze przekonali się chłopcy przymierzając go. Na pewno było to dla nich niebywałe doświadczenie! Usłyszeliśmy góralskie przyśpiewki, przy których nasi goście skocznie odtańczyli tradycyjne tańce, a następnie zaprosili do zabawy chętne dzieci z widowni. Na koniec poznaliśmy kilka słów pochodzących z gwary góralskiej.

Cały występ sprawił nam ogrom radości - przedszkolaki oglądały go z szerokimi uśmiechami na twarzach! Cieszymy się, że mogliśmy poznać inną kulturę, tradycje, ubiór oraz mowę mieszkańców Spisza.

Weronika Szczecińska


 


powrót do listy

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl